Vítejte!

Děti a elektronika

9. 9. 2019 6:42
Rubrika: Nezařazené

Je asi trochu nemístné žehrat na komunitním webu na elektroniku typu tablety, dotykové telefony a podobně.

Ale...

Přiměla mě k tomu dlouhodobá zkušenost a momentálně i letošní aktivita olomouckého katechetického centra, kterou včera náš pan farář po mši svaté rozdával dětem. Na obrázku dostaly namalovaný chytrý telefon, jeho displej je rozdělený na trojúhelníčky, které si budou vystřihovat z kartiček, jež dostanou každý týden za účast na bohoslužbě. Jak jsem pochopila, až všechny ústřižky dají dohromady, vyjde jim z toho smajlík. Asi. 

(Teď přemýšlím, jak moc mám brblat. Poslední dobou jsem asi za dost velkého hejtra. Takže se budu snažit být umírněná jak nejvíc to umím. Vážně.)

Já se z toho zjevím!

Dost bojuju s přítomností tabletu a mobilu v naší rodině, konkrétně v rukou malých dětí. Nevede mě k tomu nějaké apriori přesvědčení, jako spíš zkušenost. Vyzkoušela jsem si (třikrát po sobě), že malé děti:

  • Neumí říct elektronice tohoto typu dost. A je vcelku jedno, jestli sledují pohádku nebo hrají nějakou (dětskou) hru. Dát jim takovou věc do ruky je sice velice úlevné (ano, klidně na půl dne máte od dětí pokoj), na druhou stranu přesvědčit je, aby potom šly dělat něco jiného, z toho kouká skoro vždycky srdceryvný až hysterický pláč.
  • Audiovizuální obsahy velice strhávají dětskou pozornost. Tak moc, že přestávají vnímat okolí. (To se tedy dost často stává i dospělým :) A nejen okolí, ale jsou ochotné ignorovat i svoje fyziologické pochody - jsou schopné nejíst, nejít na záchod, nespat... prostě jen tupě zírají. (Nebudu spekulovat o tom, zda i s tímto nemá některý dospělý člověk problém.) Vidět dítě v takovém stavu je svým způsobem děsivé.
  • Používat tablet (mobil...) je velmi snadná a lákavá forma zábavy. Velmi lehce odstrkuje zábavu jiného druhu, která může být pro děti mnohem víc přínosná. Jinak řečeno - dost mě rozčiluje, že se moje děti skoro vždycky nejprve dožadují tabletu. Postup je následující - řeknu ne. Trvám na ne. Dočkám se tisíců mrzutých pohledů. Děti se tváří neskutečně znuděně a ublíženě... až jim nezbude nic jiného, než si najít něco jiného. Třeba knížku, hru, pomoc mamince :) Dost mě unavuje, jak musím být neustále pevná a důsledná ve svých postojích. Jistě, sebevýchova je i pro maminky super věc, ale někdy si říkám, jestli by to už přece jenom nemohlo stačít...

Jedna moje kamarádka kdysi řekla, že dát dětem do ruky tablet nebo dotykáč, to je pro ni stejné, jako kdyby jim měla dát do ruky alkohol či cigarety. Považuji to sice za radikální názor, který nesdílím úplně stoprocentně, ale tahle její věta pro mě byla dost k zamyšlení. Jistě, je dobré, aby se s elektronikou (a koneckonců i s alkoholem a případně cigaretami :) nějakým rozumným způsobem děti potkaly a naučily se s nimi zacházet - odmítnout, užívat ve správné míře... Ale kdy je ten vhodný čas? A jak to udělat? Jak se k tomu jako rodič postavit?

Trošku sním o domácnosti, ve které předškolní děti nebudou vědět, že něco jako tablet či smartphone existuje. Došla jsem totiž k závěru, že děti do cca pěti, šesti let nejsou dost dobře schopné zvládnout výše zmíněný první bod. Zdá se mi, že oprostit se od pohádky či hry (která navíc v současném virtuálním světě jakoby nemá konec - na rozdíl od večerníčků, které jsme sledovali my a které byly jasně časově ohraničené) je pro ně nemožné, že je to za hranou toho, čeho jsou ve svém věku schopné. Nečetla jsem na toto téma žádné články, nesledovala výzkumy, i když předpokládám, že nějaké asi budou. Ale myslím, že nebudu daleko od pravdy. Ovšem zvládám i pochopit (a přijmout), že svět ani naše domácnost není dokonalé místo :)

A tak tápu, sama hledám a zkouším najít nějakou rozumnou polohu, která bude k dobru a ne ke škodě. Snažím se elektroniku nenápadně odklízet ze zorného pole svých ratolestí a nabízet jiné možnosti, co s volným časem. Někdy jsem úspěšná víc, někdy méně. Je to boj :)

Sdílet

Komentáře

slu-nicko Pouští a pralesem! Tu knížku jsem milovala.

artyčok článek neobyčejně inspirativní rodiny, jak se s touhle věcí vypořádávají oni: http://wormovi.blogspot.com/2019/02/pocitame-s-pocitacem.html
Třeba bude inspirací i pro další rodiny...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio