Vítejte!

Co s těmi bezdomovci?

15. 8. 2019 1:41
Rubrika: Nezařazené | Štítky: ostatní

Koukám, že se nám tu ujali lidi z ulice a bez domova. Jako téma. A co jako s nimi, usmát se, či neusmát?

Vidíte, a já zrovna včera jednoho potkala. Po hóóóódně dlouhé době. Ono totiž po valašské dědině se sice potuluje pár podivných existencí (většinou za to může alkohol), ale klasického městského bezdomovce tam nepotkáte. Ani prodejce časopisu.

Jenže včera jsem byla v Brně. A protože jsem měla chvíli čas a (zase!) mě chytla jakási nostalgie, bloumala jsem našimi ulicemi. Měla jsem ohromnou chuť projít všechna, VŠECHNA známá místa. Jenže projděte během hodiny tolik, kolik jste toho prochodili za deset let… 

Zamířila jsem do Tyršova sadu. Od roku 1785 do 1883 tu býval městský hřbitov, později zde vznikl park. Minulost místa připomíná litinový kříž z roku 1847 a také pomník francouzského generála Valhuberta, jemuž se stala osudnou bitva u Slavkova. 

Vsuvka: Pomník generála Valhuberta má krásnou historii. Předávám, jak jsem kdysi četla na internetu. Žel zdroj už nemohu dohledat, tak snad si to dobře pamatuji: Při likvidaci hřbitova anebo možná i v pozdějším čase byl původní náhrobek hozen kamsi do sklepa a přesné místo posledního odpočinku chrabrého bojovníka bylo Brňany zapomenuto. Někdy v 60. letech minulého století se ozvala francouzská strana, že by ráda při příležitosti jakéhosi výročí svého hrdiny ráda vyslala delegaci k jeho hrobu. Prý jestli je to možné… Dovedete si asi představit, co taková žádost na české straně vyvolala :) Zběsilé hledání toho, kde že by ten hrob vlastně měl být… Tož abychom si netrhli ostudu, postavil se v roce 1969 pomník nový a francouzská delegace mohla být uspokojena. 

Ale zpátky k tomu litinovému kříži. Visí na něm zlatý Kristus, hlavu svěšenou, obvykle toho moc nenamluví. Ale mám ho ráda. Když jsem si chtěla odpočinout od rodiny anebo se jen tak projít, sedávala jsem na lavičce, ze které je na kříž nejlepší výhled, a koukala. Občas něco říkala, vylívala si srdce a tak. 

Tyršův sad

Sedla jsem si na tu lavičku i tentokrát. A jak tam tak sedím, přišel on. Mladý bezdomovec. Měl snědou pleť, tipla bych to na nějakého východního přistěhovalce, asi. Ale vypadal zachovale, vlastně docela pohledný kluk, kdyby se umyl. Nejprve se zdálo, že míří k odpadkovému koši hned vedle. Ale pak se u něj zastavil a koukal na mě. Trochu se usmíval. 

„Ach jo,“ pomyslela jsem si (jak křesťanské :). Na rozdíl od psycho-kat totiž setkání s bezdomovci ráda nemám. Ne snad proto, že bych neměla ráda bezdomovce, jako spíš proto, že nesnáším, jak nevím, jak se mám chovat. Co jsem s ním asi tak měla dělat? Napila jsem se ze svojí petky s vodou. A on na mě pořád koukal. No dobře, chlapče, když jinak nedáš... Podala jsem mu tu petku a když se z ní naglgal, jen jsem mávla rukou, jakože si ji má nechat. 

A on si ke mně přisedl a pořád se tak (docela hezky) koukal. Přemýšlela jsem, jestli je zfetovanej. Moc zkušeností nemám (vlastně žádné), takže netuším, jestli bych někoho v takovém stavu poznala. Chlapec byl přítulnej. Pohladil mě po rameni, asi jakože děkoval nebo co. 

„Mluvíte česky?“

Nic. 

„Rozumíte mi?“

Lehké zavrtění hlavou a vypadlo z něj cosi jako „ne“.

Zkoušela jsem angličtinu, ptala jsem se na ruštinu, nic. Vždycky jen lehký úsměv. A tak jsme tak spolu seděli. 

„Já bych si s váma pokecala, ale když nerozumíte…“

Nic.

„Víte, proč tady sedím? Kvůli němu (ukázala jsem na kříž). Znáte ho?“

Nic. 

„No a co vy tady v Brně děláte?“

Nic.

„Chodíte a žebráte jídlo a pití, že jo?“

V tuhle chvíli se zasmál nahlas. Tak že by přece jenom rozuměl? 

A zas ticho. Chlape, co s váma? Já tu chtěla rozjímat a vy si tu klidně sednete a koukáte na mě těma psíma, v tu chvíli už vlhkýma očima… Heleďte, free hugs ode mě nečekejte, protože já než se s někým skamarádím, to chvíli trvá, jasný? A vy navíc vůbec nemluvíte.

Co jsem udělala? Nic jsem neudělala. Chvíli jsem ještě poseděla, pak jsem mu řekla, že už musím jít, a šla jsem. No happyend. Rozhodně žádné ponaučení. A žádný dobrý pocit na mé straně. Musela jsem ho tam nechat s těma jeho psíma očima. A to je to, co na setkání s bezdomovci fakt nesnáším. 

Sdílet

Komentáře

radim24 To je v Brně jo? Zdál se mi ten název Tyršův sad poněkud povědomí, ale ještě jsem tam nebyl. Nevadí, že neumí anglicky, Bůh totiž rozumí všem jazykům.

veruska-m Pokud Buh rozumi vsem jazykum, proc se ma Kollenka modlit lamanou anglictinou?

Kollenka Ale jo, pomodlila jsem se. Česky. A úspornější verzi. On už si to Pán Bůh nějak přebere. Snad.

HelenaH Ta modlitba v řeči, kterou ten člověk zná by myslím nebyla až tak mimo. Ten člověk zažil, že si od něj Kollenka neodsedla, dala mu napít a ještě by slyšel, že se za něj modlí k Bohu v kterého věří a to je možná víc než almužna....
Hezký článek :-)

Fifi Btw, v Tyršově sadu je pítko. Moh se napít sám...

deFlegmatique @HelenaH "Ta modlitba v řeči, kterou ten člověk zná by myslím nebyla až tak mimo."

Vy toho člověka znáte, že víte, jakému jazyku rozumí, nebo předpokládáte, že Kollenka umí arabsky?

@Fifi to je pro Kollenku výzva pro "někdy příště" aby nerozdávala ryby, ale učila rybařit. :-)

deFlegmatique أبانا الذي في السموات
ليتقدس اسمك،
ليأتي ملكوتك،
لتكن مشيئتك،
كما في السماء كذلك على الأرض،
اعطنا خبزنا كفاف يومنا،
واغفر لنا ذنوبنا و خطايانا،
كما نحن نغفر أيضآ لمن اخطأ واساء الينا،
ولا تدخلنا في التجربة،
ولكن نجنا من الشرير
لأن لك المُلك والقدرة والمجد إلى أبد الدهور.
آمين

(Ještě by to tedy mělo být zarovnané vpravo, ale to neumím.)
Zdroj: https://karelsykora.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=555813

dromedar "nebo předpokládáte, že Kollenka umí arabsky?"

Spíš třeba rumunsky. "Východní přistěhovalec snědé pleti" na české ulici nebývá Blízkovýchodňan.

deFlegmatique https://danek93.signaly.cz/1503/otce-nas-ve-staroslovenstine

případně latinu
a nebo tu rumunštinu, případně moldavštinu

jestli se ale vůbec nechytal, tak to asi nebyl slovan, takže ta staroslověnština je asi taky pasé, no snad nás @HH dovzdělá a nebudeme muset tápat

HelenaH Neznám. Asi rozuměl česky, když se u té poslední Kollenčiny otázky zasmál a ona měla pocit,že jí rozuměl ne? Vy ho znáte, nebo z čeho usuzujete že rozumí arabsky? ;-D

deFlegmatique Jestli tady žije víc jak týden, tak asi slova jako jídlo a pití už pochytil, jinak ale podle Kollenčina popisu nereagoval na nic jiného, takže bych se hodně divil, kdyby pochopil, že se za něj Kollenka modlí, kdyby se modlila nahlas (česky).
Ta arabština byl výstřel od boku, evidentně jej znám stejně dobře, jako Vy.

radim24 Ne, to byly slova, kterými bych se modlil já. Já totiž většinou uvažuju anglicky.

radim24 No a nebyl třeba po mrtvici že nedokázal mluvit?

spitfire "Musela jsem ho tam nechat s těma jeho psíma očima. A to je to, co na setkání s bezdomovci fakt nesnáším."

Opět nemístná lyrika.


"Koukám, že se nám tu ujali lidi z ulice a bez domova. Jako téma. A co jako s nimi, usmát se, či neusmát?"

Tématem se to stane, až vám zůstane jenom lhostejnost.


Jedna věc se ale povedla, když si představím, že tenhle text adaptuji jako divadelní inscenaci, tak jak se při takovém úvodním seznámení hry ve spolek s realizačním týmem odbouráme při: Sedla jsem si na tu lavičku i tentokrát. A jak tam tak sedím, přišel on. Mladý bezdomovec. Měl snědou pleť, tipla bych to na nějakého východního přistěhovalce, asi. Ale vypadal zachovale, vlastně docela pohledný kluk, kdyby se umyl.


"přišel on mladý bezdomovec" to nemá chybu

Hippy Jen by mě tak zajímalo, co by se jako mělo změnit za jedno setkání? Píšete, že jste neměla žádný dobrý pocit, že to neskončilo žádným happyendem. A jakým happyendem by to mělo skončit? :-) Ten člověk je na ulici, žije tam třeba již několik let. Nelze si myslet, že teď přijdu já a najednou se něco změní...Celkem se bezdomovcům věnuji, nosím jim jídlo, pokecám s nimi...To, co podle mě fakt chtějí, je, aby se s nimi vůbec někdo zastavil, promluvil s nimi, choval se k nim normálně, zeptal se, jaké mají problémy. A po navázání takového prvního kontaktu se můžu zeptat - jak bych vám mohl pomoct? A oni řeknou, že by potřebovali třeba deku nebo jestli nemám jídlo. Po tom, co navážu kontakt, mi málokterý řekne, že chce peníze. Od toho, aby jim někdo pomohl, jsou tady nejrůznější organizace.

Hippy My křesťané jsme tady proto, abychom se jim věnovali a abychom jim ukázali, že nám nejsou lhostejní. Pomohli, v čem to jde. Ale jedinec nemá šanci (nebo možná je, ale jen mizivou) vytáhnout člověka z ulice, změnit jeho život, to jde jen velmi těžko...

spitfire "Ale jedinec nemá šanci (nebo možná je, ale jen mizivou)"


Tím jedincem (určitě) myslíte toho bezdomovce, který podle toho jestli patří do té skupiny co někam vytahovat nechce, o kterém si myslíte že se "topí", ale to jen proto, že jeho styl (udržení se nad vodou) nerozpoznáváte jako styl.

Jedinec (třeba) jako vy má možnost vytahovat člověka z ulice. Musíte do toho investovat svůj čas a peníze. Co vám dojde dřív? Peníze? Čas? Přesvědčení!

spitfire "A oni řeknou, že by potřebovali třeba deku nebo jestli nemám jídlo. Po tom, co navážu kontakt, mi málokterý řekne, že chce peníze."


WOW.
Kolik by jste jim hotově dal? Odhaduju, že víc než stokoruna to asi nebude. Co si můžou za hloupou stovku koupit, aby to během hodiny neyyžáhli?

Kdyby jste se stejným úmyslem zašel za někým kdo není bezdomovec, ale taky ještě nepatří do střední třídy, tak jak to jednou určil Topolánek (měsíční příjem od 20 000 - 30 000 netto), tak si potom, co rozpozná ten komfort, taky raději řekne o širokoúhlou 4k televizi, než aby po vás chtěl peníze.

spitfire Navíc, kde dneska seženete deku do stovky v potravinách? Takže pokud už v tom umí chodit, tak zahrajou jak jsou vděční, jak ta deka je to první co je ráno napadlo, že by potřebovali a že právě od teď, ta deka na ně bude mít ten správný vliv. Nakonec vždycky dostanou nějaké drobáky na 1,5 litru vína v plastu.

Až bude v ČR bezdomovectví téma, taky se naučíte být lhostejný. A ty "organizace" tu nebudou proto aby pomohli jim, ale aby pomohli vám...od nich.

Hippy Spitfire, vytahl jste vy konkrétně nekoho z ulice? Pokud ano,napiste mi,jak se to dela a jake s tim mate zkusenosti. Kdy naposledy jste temhle lidem dal třeba hodinu sveho casu? Znate nejakeho bezdomovce osobne? Ja znam dva velmi dobre, jsou to mi kamaradi,ktere znam cca 15 let. A i podle toho vim,ze ta problematika je daleko sirsi...

radim24 Spitfire, jo, teď když jsem si to přečetl, tak jsem se musel taky zasmát :) Zní to tak jako kliše ze seriálu Sex ve městě (akorád tam ženské snily o panu Božském).

spitfire Spitfire, vytahl jste vy konkrétně nekoho z ulice?

Nemám potřebu, za prvé proto, že jsem sobec, za druhé protože nepoznám kdo z nich chce vytáhnout a zachránit.
A i kdybych někdy někomu pomohl, neměl bych důvod někomu dalšímu to přikazovat. Pouze jsem reagoval na to (vaše), že jedinec nemá šanci.


Znate nejakeho bezdomovce osobne?

To je nějaká hra, kvíz?
Znáte nějakého miliardáře osobně?

spitfire "Ja znam dva velmi dobre, jsou to mi kamaradi,ktere znam cca 15 let. A i podle toho vim,ze ta problematika je daleko sirsi... "

Nechápu proč mi sdělujete koho máte za kamarády. Nemám ambice lustrovat vaše kamarády. To co jsem kritizoval byl způsob jakým o tom píšete (ta vše pohlcující lyrika, ta karamelizovaná morálka, to perverzní umělé sladidlo dobrých skutků).

Jenom nechápu ten závěr. Vy znáte někoho kdo je 15 let bezdomovcem a podle toho víte, že ta problematika je daleko širší...?
Až to bude problematika, tak bude tak široká, jak bude zrovna široký chodník ulice, kterou budou okupovat.

Hippy Spitfire - to asi nemá smysl řešit. Vy z textu (ať už mého nebo od Kollenky) vytahujete věty a komentujete je, podle mne, dost nevhodným způsobem. Kdyby to aspoň byla konstruktivní kritika, ale není...Bohužel...

spitfire Snad jste si nemyslel, že budu hrát s vámi ten mariáš a hlásit červenou sedmu - kolik hodin jsem obětoval bezdomovcům a trumfovat vás počtem "přátel" mezi bezdomovci.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio