Vítejte!

Berou se katolíci kvůli sexu?

4. 8. 2019 23:25
Rubrika: Nezařazené | Štítky: názory-postřehy

To jsem vám takhle seděla v hospodě ve společnosti, kde se rozjela debata o manželství, katolickém manželství a tak. Padla tam otázka (ze strany nekřesťana), zda se katolíci berou kvůli sexu. Zazněla odpověď, jestli si dobře pamatuji, že ne. Že když jde někomu jenom o sex, vystačí si i s něčím jiným než je manželství. A když už jde někdo do manželství, tak jsou v tom většinou jiné důvody.

A já si zrovna myslím, že ano.

Nebo ještě jinak – je vcelku pěkná představa společnosti, ve které se lidé (tedy konkrétní muž a konkrétní žena) berou kvůli tomu, aby spolu mohli žít, žít se vším všudy, tedy i a zároveň nezanedbatelně kvůli sexualitě, tak jak je pro člověka Bohem chtěná a zamýšlená.

Chronologicky první přikázání pro muže a ženu zní: „Ploďte a množte se, naplňte zemi a podmaňte si ji.“ Jak byste to asi tak chtěli uskutečnit bez sexu? Katechismus o manželství říká, že je svou přirozenou povahou zaměřené na prospěch manželů a na zplození a výchovu dětí. I když se to tak přímo asi nikde nepíše, nebála bych se to chápat tak, že v prospěchu manželů je (opět nezanedbatelně) zahrnuté dobro rozkoše z pěkných manželských chvilek. Je-li výslovně zmíněné plození dětí, pak už není pochyb. (Což mi připomíná nedávný rozhovor chlapů z těch našich početných rodin tady naokolo: „Moje děti, ty mi nějvětší radost udělaly devět měsíců před tím, než se narodily…“ :)

Jenže žijeme ve společnosti, ve které už dávno neplatí, že intimní styk je výsadou manželství. Člověk navíc zašel tak daleko, že od sebe násilným způsobem odtrhl spojivý a plodivý význam sexuality. No, a tak jsme jak jinak – v kaši. Ono se totiž najednou zdá, že existuje něco jako „jenom sex“. Láska na jednu noc. Zaplacená děvka. Vztah, kde jde jen o tělo. Jen o tady a teď. 

Myslím si ale, že nikdy nejde jen o tělo. A nikdy nejde jen o tady a teď. Představa něčeho jako tělesné spojení bez dalších duševních a duchovních konsekvencí je podle mě prostě omyl – nezávisle na tom, jak situaci subjektivně vnímají její aktéři. 

Sexualitu Bůh zamýšlel pro manželství. Jakákoli jiná varianta je průšvih. Vždycky průšvih. Dobře vychovaný a vzdělaný katolík by to měl vědět. A proto chce-li ve svém životě naplnit sexuální rozměr svého lidství, pak se přirozeně ohlíží po nějaké té ženě/muži. A když to klapne, vezmou se. Nezanedbatelně kvůli sexu, který je výsadou manželství. Protože do kina můžu jít s kamarádem. Na pivo, na kolo, na tenis taky. Můžu si s ním pokecat o životě, pracovat na společném projektu… Ale nemůžu s ním spát :)

PS: Mám v hlavě ještě jednu takovou myšlenkovou odbočku, kterou nevím, kam do textu vmáčknout. Takže taková poznámka pod čarou: Jedním z průšvihů sexu bez manželství jsou takové ty vztahy nevztahy, které občas vidím kolem sebe. Zrodí se většinou ve chvíli, kdy chlap má spíš pohodlnou povahu a nemá v sobě touhu něco budovat, plodit děti a tak… Jestliže má to své tělesné pohodlí jisté, pak nemá jediný důvod, proč se hrnout do něčeho tak šíleného, jako je trvalý svazek zahrnující společné živobytí a společnou budoucnost. Jen jsem nikdy nepřišla na to, jak to těm holkám vysvětlit, aby nebyly hlúpé a nedávaly chlapovi hned všechno zadarmo :)

Zobrazeno 1744×

Komentáře

Kollenka

Tak ta první mi přišla aspoň trochu vtipná.
Ta druhá už jen :-/

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio