Vítejte!

K Poště pro Holuba

6. 6. 2019 15:16
Rubrika: Nezařazené | Štítky: názory-postřehy

První díl Pošty pro Holuba jsem neviděla. Ani nemám v plánu si ho pouštět. Upřímně - můj čas je vzácný. Přečetla jsem si ale témata chystaných pořadů a ráda bych řekla následující:

"Přijde i na přetřes tématu ženy v církvi. Mohou se ženy brzy těšit na vyšší posty v církvi či nikoliv?" - Jasně, jako manželka a matka tří dětí se už moc těším na to, jak budu mít ještě další hromadu starostí a zodpovědnosti na krku. Ráno vstávám už tak o půl šesté, celý den sloužím a když už si najdu čas na to zajít do kostela, jsem FAKT RÁDA, že můžu zapadnout do lavice, vypnout a nechat si posloužit od celibátního kněze (kterému ten celibát mimochodem vůbec nezávidím) a od ministrantů. Je paradoxní, že v době, kdy papež František brojí proti klerikalismu a církevnímu kariérismu, omezuje udělování titulu monsignor atd. atd. - my tady slibujeme vyšší posty ženám. (Asi proto, abychom jim je mohli za pár let, až jim ty tituly vlezou do hlavy, zase sebrat.) Btw. co to vlastně je takový vysoký post v církvi? Já nevím, mně přijde jako docela vysoký titul třeba "mučedník/mučednice". A mezi těmi máme ženských docela dost. Viděla bych to tak padesát na padesát (spočítané to ale nemám). Tak, milé ženy, usilujme o vyšší posty :-)

Mezi pět témat dnešní doby se dostala i ekologie. Přiznám se, že jsem už hodně dlouho nemluvila s někým, komu by bylo mezi 15 a 25 lety. Nemám moc takové lidi ve svém okolí. Ale opravdu jsou zrovna ženy v církvi a ekologie témata, která by mladé tak velmi palčivě zajímala? Abych nebyla úplně mimo, prošla jsem si znovu závěry předloňského Fóra mládeže v Olomouci. Jako sorry, ale nic o ženách ani o ekologii tam nečtu. Čí jsou to tedy témata? Dnešních mladých? Těch, které máme v naší české církvi? Nebo jsou to témata biskupa Holuba?

Všechno to má nějak navazovat na Synodu o mládeži. Ta nesla velmi slibný podtitul: "Mladí lidé, víra a rozlišování povolání." - Ráda bych se zeptala - proč se u nás v souvislosti se závěry Synody vůbec nemluví právě o rozlišování povolání? (Nebo jsem něco přehlédla?) To se svět za těch deset let, co jsem byla mladá, začal tak úplně jinak točit, že už se dnešní mladí lidé neptají, co mají v životě dělat, kudy vede ta jejich cesta, co je vůle Boží pro jejich život, jak učinit závazné rozhodnutí, které nemá trvat pár let, ale celý život? Pokud si dobře pamatuji, tak tohle byly otázky, které jsme my docela dost řešili. Těšila jsem se, že po Synodě se u nás budou řešit i veřejně a třeba i na Signálech. Zatím jsem se ničeho takového nedočkala. A ačkoli nechci být špatný prorok, domnívám se, že ani ty dva chystané díly o sexu před svatbou a celibátu kněží to asi nenapraví. Ale je možné, že jsem mimo a dnešní mladé už taková drobnost jako rozlišení životní cesty prostě nezajímá. I když - jestli nějací mladí jsou, tak ne tady, takže je to vlastně možná úplně jedno. 

Sdílet

Komentáře

Kollenka dromedar - Když já moc neumím podvádět a mlžit. Tolik let mi trvalo, než jsem se to odnaučila. Nevím, kolik by to vzalo, abych zase získala tyhle skills.

psycho-kat Náš markeťáckej tým vede máma se třema dětma ve věku 3-9 let. Je neuvěřitelná. Hodně ale dělá to, že má muže, kterej je sám manažer, ale u dětí fungujou oba stejně, co se praktické stránky věci týká...( maj rozděleny, kdo kdy v týdnu budí, vypravuje, píše úkoly, vozí na kroužky etc). Asi bych se třema dětma v tomhle věku nebyla schopna vést marketingový oddělení mezinárodní firmy. Ale ona je z těch žen, co zvládá k tomu všemu pečovat o dům, péct spaldovej chleba a chodit každý týden na kosmetiku. Je velmi schopna a přitom citlivá a nevadí ji, když se děti kreativně vyřádí na kuchyňské zdi. :)

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio